antena 2,4 ghz

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez AdamM » 27 maja 2013, 15:38

na 99 % nie ma takiej opcji zamiany anten :)
Adam Matysiak
POL-593
AdamM
 
Posty: 415
Dołączył(a): 14 sty 2013, 23:19
Lokalizacja: Tychy

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez wojciech Przemyśl » 27 maja 2013, 19:41

Aparatura sanwa rds 6000 z modułem takim:
http://www.ef3m.pl/1846,modul-nadawczy- ... accst.html
w alphie odbiornik ten:
http://www.ef3m.pl/1844,odbiornik-frsky ... iecia.html
w standardzie odbiornik ten:
http://www.ef3m.pl/1882,odbiornik-frsky ... alowy.html
i tak jak pisałem w std zero problemów natomiast z alpha w sobotę na wietrze pikał sygnał o zakłóceniach ale nie było utraty sygnału, natomiast w niedziele podczas finału dwa razy mi przymknęło przepustnicę na maksa a raz na chwile straciłem sterowność. Na treningach w czy to w przemyslu na sanie czy w sielpi jak pływałem sam to pikało ze są zakłócenia, standard zero problemów. Antena skierowana do góry, może to jedno przymknięcie przepustnicy było spowodowane źle ustawioną anteną nadawczą, była ustawiona na wprost. a problem za każdym razem w tym samym miejscu prawa górna boja i lewa górna boja.
wojciech Przemyśl
 

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez RGrzybowski » 28 maja 2013, 8:35

Nie słyszałem,żeby frysky sprawiał problemy, jest raczej chwalony, także przez fsrowców. Z tego co widzę nadajnik ma moc 60mW a na przykład futaby, z którymi nikt chyba nie ma kłopotów, mają 100mW mocy. Wnioski nasuwają się same :)

Mała checklista na początek: czy przewody są całe, nieobcięte (szczególnie te 3 cm końcóweczki), nie załamane, nie poskręcane, nie stykają się z innymi kabelkami, czy są w miarę daleko od siebie (to też jest ważne).

Następnie zrobić coś z antenkami odbiornika jak to opisał bez zbędnych filozofii Pan Ryszard:

Nie wiem jaką masz aparaturę, ale gdy w swoim Multiplexie przeszedłem na 2,4 GHz wymieniając moduły, przy dużej ilości węgla w kadłubie,
musiałem wystawić obie antenki na zewnątrz.
Jedna wystaje ok.10cm druga 4cm, są w plastykowej rurce fi zew. 4mm zakończone silikonem aby było widać końcówkę bez izolacji, i nie można nic dodawać do przewodu anteny. Urwanie samej końcówki anteny bez izolacji powoduje roztrojenie odbiornika [ miałem taką usterkę ]. Tak robi większa ilość zawodników zagranicznych.


Jak to nie pomoże to zamień odbiorniki w modelach bo może zwilgotniał.
Nic Ci nie dadzą dwie antenki kiedy jedna z nich jest schowana w węglowy kadłub, mało tego zakłócenia jej pracy mogą wpływać na skuteczność tej drugiej i koło się zamyka. 2,4 giga nie lubi niczego z czego składa się życie: szczególnie węgla i wody :)
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez Zedd » 07 cze 2013, 13:41

Dzisiaj w ręce wpadł mi taki analizator pasma ISM 2,4 GHz
http://www.inradio.pl/index.php/miernik ... -24-detail

Urządzenie pozwala na pomiar mocy nadajnika, sprawdzenie dopasowania anteny oraz analizę widma. Oczywiście przetestowałem wszystkie możliwości na mojej Futabie 3PK z modułem frysky.

1. Moc nadajnika zmierzona przy użyciu 20cm kabelka RG174 zakończonego złączami SMA wynosi około 40 W (mogły wystąpić straty w przewodzie i złączach). Chętnie porównałbym z FASSTem Futaby ale nie mam :( .

2. Dopasowanie anteny – analizator wykonuje pomiar współczynnika fali stojącej – współczynnik dla idealnie dopasowanej anteny wynosi 1,0 im większy tym gorzej. W przypadku oryginalnej antenki z przegubem (i tu niespodzianka) pomiar wypada lepiej gdy antena jest złożona pod katem prostym do gniazda (1,0) niż gdy jest wyprostowana (1,5)
Sprawdziłem także kiedy poziom sygnału w odbiorniku jest najsłabszy. Otóż wtedy gdy anteny nadajnika i odbiornika są ustawione w jednej osi (zwrócone do siebie czubkami) To wynik dookólnej charakterystyki anten, które najsłabiej promieniują w kierunku osi anteny.

3. Analiza widna w paśmie 2,4 GHz to też ciekawa sprawa ale dla bardziej wtajemniczonych.
W naszych zastosowaniach oczywiście przydatna aby sprawdzić czy teren zawodów wolny jest od różnego rodzaju zakłóceń w tym paśmie lub oszacować gęstość wykorzystania pasma. Ale lepiej tego nie robić na zawodach bo nie będzie na co zwalać niepowodzeń.
Zedd
 
Posty: 38
Dołączył(a): 30 sty 2013, 12:32

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez wojciech Przemyśl » 25 cze 2013, 19:15

Witam
w BLACHOWNI pływałem Alphą po przeróbkach: anteny dwie po obu stronach rury wyciągnięte na około 10-15 cm, antena w nadajniku zmieniona ze standardowej 2db na 5db. Wynik - zero jakichkolwiek zakłóceń podczas pływania, jedyne zakłócenia które były sygnalizowane to kiedy alpha stała na wodzie daleko od pomostu i dryfowała w kierunku brzegu a nadajnik leżał na pomoście z anteną skierowana byle gdzie, ale wystarczyło podnieść nadajnik i skierować w kierunku alphy i było ok.
Pozdrawiam
wojciech Przemyśl
 

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez RGrzybowski » 25 cze 2013, 20:34

widać z tego jak bardzo dużym problemem jest niskie położenie anteny nadajnika względem odbiornika. kilkadziesiąt centymetrów robi wielką różnicę...
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez Maruś » 19 gru 2014, 0:54

Witam
W związku z zakupem pierwszej aparatury na 2,4 mam prośbę zamieśćcie jakieś fotki jak rozwiązaliście "wystawianie" antenek z przedziału elektroniki. Muszę coś zastosować.
Pozdrawiam
Marek Zelech
[size=120]
marekz62@o2.pl
Maruś
 
Posty: 612
Dołączył(a): 06 sty 2013, 11:34
Lokalizacja: Kraków

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez wojciech Przemyśl » 19 gru 2014, 14:10

Witam moje rozwiązanie.
tak chyba ma większość.

Pozdrawiam
Załączniki
silikon antenka.jpg
wojciech Przemyśl
 

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez Adrian POL-484 » 19 gru 2014, 19:39

Nic nie wystawiam bo nie trzeba, są zamocowane na stale do płytki z serwami. Zreszta zawsze działa tylko jedna antena, ta która złapie mocniejszy sygnał
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
Tychy
POL-484F
Adrian POL-484
 
Posty: 410
Dołączył(a): 21 sty 2013, 22:43

Re: antena 2,4 ghz

Postprzez mountain454 » 19 gru 2014, 20:41

A ja mam dwie.Są króciutkie ok 6cm. ale za to są bardzo sexi i się gibają. S.G.
S.G.
mountain454
 
Posty: 392
Dołączył(a): 16 sty 2013, 17:49

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Elektronika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość