TARANIS

TARANIS

Postprzez Maruś » 19 gru 2014, 1:22

.
Zakupiłem taki zestaw.

Taranis.jpg


Na pierwszy rzut oka. bardzo ładnie wykonana. Poczytałem trochę o niej i z opisu wynika że jest to całkiem nowe otwarcie w aparaturach. Właściwie brak jest jakichkolwiek ograniczeń. Nic nie jest określone lub przypisane. Można wszystko konfigurować w dowolny potrzebny sposób. Czy mi to nie wyjdzie bokiem że wszystko trzeba ustawić, zobaczymy. Cena tego zestawu (to co widać na foto) wraz z ładowarką i smyczą w polskim sklepie a co za tym idzie z gwarancją i fakturą i przesyłką na drugi dzień 1255.02 zł.
Do tego telemetria. Napisałem co chcę osiągnąć i zobaczę jaką dostane propozycję i co kupię. Jedynie co się nabrałem to to że nie zwróciłem uwagi że to jest poprzedni model nie "plus".
Teraz przy pomocy doświadczonego Kolegi będę próbował na początek wgrać polskie menu i może jakieś komunikaty bo podobno gada do człowieka na samotnym treningu. :D
Pozdrawiam
Marek Zelech
[size=120]
marekz62@o2.pl
Maruś
 
Posty: 612
Dołączył(a): 06 sty 2013, 11:34
Lokalizacja: Kraków

Re: TARANIS

Postprzez mountain454 » 19 gru 2014, 5:29

Podjąłeś jedyną słuszną decyzję.Fatuby, Hitecy, JR-y i inne niech stoją w kolejce do Taranisa po nauki. A po Taranisie widać że warto współpracować z modelarzami w każdej dziedzinie. Marek. Odwiedź Strony Hobby-Kinga i poszperaj na zakładce Taranisa. Pogadaj z Meniem bo jest dostępna instrukcja w języku polskim napisana przez modelarza.S.G.
S.G.
mountain454
 
Posty: 392
Dołączył(a): 16 sty 2013, 17:49

Re: TARANIS

Postprzez Adrian POL-484 » 19 gru 2014, 19:42

Obecnie chyba najlepsze radio jakie można kupić. Nie ma takiego miksera jakiego by sobie człowiek nie wymyślił a te radio go nie wykonało
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
Tychy
POL-484F
Adrian POL-484
 
Posty: 410
Dołączył(a): 21 sty 2013, 22:43

Re: TARANIS

Postprzez kizior » 29 gru 2014, 9:35

Dobry wybór. Transmisja sprawdzona. Taranis jest bardzo "Open Source". Można przypisać dowolną funkcję gdziekolwiek. Dość podobne podejście ma też Hitec Aurora 9.
___________________
P. Kizierowski
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
http://kmfeniks.blogspot.com http://borntoride.republika.pl/modelarstwo.htm http://www.youtube.com/user/MrKizior/videos
kizior
 
Posty: 61
Dołączył(a): 10 cze 2013, 13:10
Lokalizacja: Września

Re: TARANIS

Postprzez Maruś » 25 sty 2015, 22:00

Wreszcie dogadało się moje radio z moim laptokiem. Wgrałem polskie menu do radia ale przestał gadać po angielsku a po polsku nie chce. Uwaga zeszło nam trochę czasu bo od którejś wersji aby transmitować dane do radia i z powrotem trzeba przytrzymać trymery w czasie włączania. Starsza wersja oprogramowania tego nie potrzebowała i mój nauczyciel tego nie musiał robić i troszeczkę nam zeszło.
Pozdrawiam
Marek Zelech
[size=120]
marekz62@o2.pl
Maruś
 
Posty: 612
Dołączył(a): 06 sty 2013, 11:34
Lokalizacja: Kraków

Re: TARANIS

Postprzez meniu » 25 sty 2015, 22:07

Gratuluje radia,
Masz pliki po polsku wgrane do pamieci?

Meniu
FSR E-3,5 V-15, O-3,5 PL-446F
V3,5/ALPHA/IKARUS2/CMB-VALVOLA-GREEN-RED-BLUE/TUNING MENIU/TARANIS
V15/POTENZA/CMB-RS/NO TUNING/TARANIS

Obrazek
****MISTRZ POLSKI****
1995/1996/1997/2000/2004/2005/2006/2007/2008/2009/2010/2011/2012
meniu
 
Posty: 505
Dołączył(a): 14 sty 2013, 21:57
Lokalizacja: Konin/Poznań

Re: TARANIS

Postprzez Maruś » 02 lut 2015, 0:26

Mam wszystko wgrane, poustawiane i dochodzę do wniosku że dla nas jest to przerost formy nad treścią. Po całym weekendzie spędzonym nad programowaniem tego nadajnika dochodzę do wniosku że jest bardzo ale to bardzo rozbudowany, albo raczej nie jest wcale zbudowany. Jest całkowicie pusty. W starego typu nadajnikach mieliśmy już pewne wzorce ścieżki czy konkretne rozwiązania, a w Taranisie można wiele ale trzeba sobie to wszystko wymyślać i napisać. Może to jest przyszłość ale ja chciałem sterować tylko FSR - kiem a nie całym liniowcem pasażerskim. myślę że wykorzystam jego 1% możliwości a nauczyć się musiałem całości zagadnienia, bo czy dla jednego miksera czy dla 60 -sieciu, to i tak trzeba zrozumieć zasadę. Od Menia dostałem gotowca, programik do obsługi V-ałki. No i co z tego jak jego miksery mi nie odpowiadały a do tego jak programujesz konkretny model to przypisujesz na przykład dany nr odbiornika. Oczywiście można to zmienić, ale trzeba wiedzieć że trzeba, bo układ się nie binduje i już, serwa stoją a godzinki lecą. W innych nadajnikach włącza się odbiornik i coś tam działa. Są przypisane serwa, jakieś krzywe, wzory mikserów i tylko należy dopasować parametry do swoich potrzeb. W Taranisie wszystko to trzeba wymyślać i ułożyć. Faktycznie daje to możliwości tylko że dla nas to nie do końca jest chyba potrzebne. No i może najważniejsza sprawa. Oprogramowanie jest pisane przez cały czas, na bieżąco, przez użytkowników i już jest któraś tam wersja, a instrukcja po polsku napisana przez jakiegoś pasjonata (chwała mu za to) jest dosyć stara i troszkę odbiega. Brak w niej kilku istotnych informacji a przykłady są z lotnictwa. Na forach jest masa informacji ale pisana przez pasjonatów i ciężko wyłuskać poszukiwaną akurat informacje. Nie mówię że żałuję bo dograłem na razie na "sucho" i teoretycznie pracę serw i nie mam jeszcze telemetrii i nie mam pojęcia jak to wszystko zafunguje ale ilość główkowania żeby stworzyć podstawowe funkcje jest ogromna. Może pesel też ma znaczenie ale drugi raz bym się zastanowił przed zakupem. Przypomina mi to sytuację że żeby wytoczyć małą śrubkę programuję i ustawiam wielki kombajn CNC. Oczywiście śrubkę zrobię tylko ile zachodu.
Jako ciekawostkę wkleję fragmencik instrukcji obsługi opisującej funkcje i działanie podstawowych klawiszy. Teraz już wiem że oprócz tego co napisane, to naciskane po dwa klawisze działają całkiem inaczej, to ich działanie jest też zróżnicowane w zależności od poziomu na którym się znajdujemy. Na razie bez ściągi nie da rady.

Na ekranach głównych, klawisz PAGE będzie przełączał między różnymi widokami (ekranami) opisanymi w następnym rozdziale. DŁUGIE naciśnięcie klawisza PAGE wywołuje wyświetlanie telemetrii. KRÓTKIE przyciśnięcie klawisza MENU otwiera menu modelu, zaś DŁUGIE naciśnięcie otwiera menu ustawień radia. W tych dwóch menu, KRÓTKIE naciśnięcie klawisza PAGE powoduje przejście do następnej strony, zaś DŁUGIE naciśnięcie przechodzi z powrotem do poprzedniej strony. EXIT przechodzi z powrotem do ekranów głównych. Na wszystkich stronach menu modelu, DŁUGIE naciśnięcie klawisza MENU przywołuje monitor kanałów pozwalający szybko sprawdzić wpływ zmian w ustawieniach na wynik działania wyjść nadajnika. :o
Pozdrawiam
Marek Zelech
[size=120]
marekz62@o2.pl
Maruś
 
Posty: 612
Dołączył(a): 06 sty 2013, 11:34
Lokalizacja: Kraków

Re: TARANIS

Postprzez Maruś » 02 lut 2015, 0:33

Obecnie chyba najlepsze radio jakie można kupić. Nie ma takiego miksera jakiego by sobie człowiek nie wymyślił a te radio go nie wykonało

Adrian święte słowa tylko że to jedno słowo kluczowe "wymyślił" ma największe znaczenie.

Staszek a powiedz mi dla czego Ty nie pływałeś na zakupionym Taranisie.
Pozdrawiam
Marek Zelech
[size=120]
marekz62@o2.pl
Maruś
 
Posty: 612
Dołączył(a): 06 sty 2013, 11:34
Lokalizacja: Kraków

Re: TARANIS

Postprzez meniu » 02 lut 2015, 0:34

Marek,

Wydaje mi sie ze Webra albo pilot radio bedzie najlepsze dla ciebie.
Tam zalaczales i serwa siecwychylaly :D
Wez apke do Slesina to naucze .
Ja nie zaluje radio bardzo tanie z mega mozliwosciami.
Jak ustawisz juz parametry serwa to zmiana ich jest bardzo prosta jak i ustawienie.
Po prostu kompletnie innaczej sie wszystko ustawia w tym radiu i trzeba sie tego nauczyc.
Meniu
FSR E-3,5 V-15, O-3,5 PL-446F
V3,5/ALPHA/IKARUS2/CMB-VALVOLA-GREEN-RED-BLUE/TUNING MENIU/TARANIS
V15/POTENZA/CMB-RS/NO TUNING/TARANIS

Obrazek
****MISTRZ POLSKI****
1995/1996/1997/2000/2004/2005/2006/2007/2008/2009/2010/2011/2012
meniu
 
Posty: 505
Dołączył(a): 14 sty 2013, 21:57
Lokalizacja: Konin/Poznań

Re: TARANIS

Postprzez mountain454 » 02 lut 2015, 20:46

Maruś. JR mc-20 będąc młodym modelarzem było poza wszelkim moim zasięgiem. To było marzenie które myślałem że nigdy się nie spełni.. Zazdrościłem wszystkim którzy je używali. Zacząło się od Simpropa potem była Webra 5 FMSI kupiona za całą miesięczną wypłatę kierowcy MZK potem był JR Mc16 potem JR X847 . No i pewnego razu dostałem od kumpla nadajnik MC-20. Ten wyśniony.Resztę klamotów miałem z poprzednich JR-ów i byłem uzbrojony w radia po zęby.Jak pokazały się klamoty Fri-Skaya to przerobiłem nadajnik i pływam po dzień dzisiejszy. Żadnych zakłóceń problemów podczas pływania po prostu radio nie istnieje tylko model silnik i boje które czasami stają na drodze. Zwłaszcza w Krakowie. Na Taranisa namówił mnie kumpel ten od MC-20. Zal było nie kupić skoro system Fri-Skaya no i komplet z wlizką kupiłem za 800pln.Każdy modelarz powinien mieć radio zapasowe. Bo licho nie śpi. Największym problemem w obsłudze Taranisa jest PESEL. Tu Marek masz rację. Ale i ja kiedyś się nauczę.Ty też. Trzeba tylko potrenować na modelu żeby załapać co do czego. Potrzeba na to dużo czasu którego nie mam.Ale kiedyś się wezmę. W dalszym ciągu twierdzę że Taranis jest najlepszym radiem jakie do tej pory widziałem.S.G.
S.G.
mountain454
 
Posty: 392
Dołączył(a): 16 sty 2013, 17:49

Następna strona

Powrót do Elektronika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości