rozrusznik samoróbka

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez marek żebrowski » 10 sty 2015, 19:56

zabiorę i ja głos w tym temacie choć już był ten temat poruszany .na poczatek przypomne że onagdaj w modelarzu kol.w.olanin opublikował plany przeróbki rozrusznika od malucha na rozrusznik do modeli . według mnie aktualnie można efektywniej wykorzystać rozrusznik motocyklowy i według mnie ian folkson takowy wykorzystuje . uchwyt rozrusznika wykonałem z bm od bezpieczników w ktorym jest wykonane gniazdo na włącznik i tak jak pisał stachu górka nie są to jakieś fabryczne przełączniki tylko konkretne kawałki miedzi . power i obroty gwarantowane natychmiastowo aczkolwiek jest ciężkawy , dla zmiany obrotów trzeba przelutować podłączenia stojana . jeśli jest zainteresowanie to mogę jutro zamieścic zdjęcia , acha trzeba tylko dorobic przednią częśc obudowy no i koło do paska.
marek żebrowski
 
Posty: 91
Dołączył(a): 01 lut 2013, 21:38

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez wojciech Przemyśl » 10 sty 2015, 20:54

Witam
bardzo będę wdzięczny za zdjęcia poglądowe.
Ps.
bm- to blacha miedziana? czy coś innego? i z jakich to bezpieczników zostało wzięte można jakąś fotkę

Pozdrawiam
wojciech Przemyśl
 

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez henvis » 10 sty 2015, 22:59

juz trzeci rok ja uzywam w swoim rozruszniku przekaznik elektroniczny. Mosfety na prad 480A a sam wylacznik zlacza tylko nanoampery. Plytka 6x20x40mm.
henvis
 
Posty: 91
Dołączył(a): 13 maja 2014, 18:27

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez henvis » 11 sty 2015, 13:49

henvis
 
Posty: 91
Dołączył(a): 13 maja 2014, 18:27

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez marek żebrowski » 11 sty 2015, 16:46

zgodnie z obietnicą zamieszczam zdjęcia . jedyna uwaga ten rozrusznik stosowałem w 15 do 3,5 miałem drugi mniejszy . uchwyty do beemów były też prostokątne i takie też sie nadawały .
Załączniki
DSC_0094.JPG
DSC_0092.JPG
DSC_0093.JPG
marek żebrowski
 
Posty: 91
Dołączył(a): 01 lut 2013, 21:38

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez wojciech Przemyśl » 11 sty 2015, 17:47

dzięki za zdjęcia.
wojciech Przemyśl
 

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez wojciech Przemyśl » 11 sty 2015, 18:21

znalazłem juz te bm, ale chyba takiego uchwytu na necie nie idzie znaleźć.
więc chyba poczekam na fotki kol. RGrzybowskiego
wojciech Przemyśl
 

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez marek żebrowski » 11 sty 2015, 18:59

jak pisałem można także zastosować inny typ który jest prostokątny i także był przez kolegów stosowany . ale proponowałbym poszukac rozrusznika motocyklowego jak u iana folksona .
marek żebrowski
 
Posty: 91
Dołączył(a): 01 lut 2013, 21:38

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez RGrzybowski » 11 sty 2015, 19:41

Nasz rozrusznik (konstr. Marian Surtel) oparty jest na chińskim ATV 200. http://gmoto.pl/rozrusznik-elektryczny-atv200-11-zebow,63655.html
Kosztuje to u nas w sklepie około 75 złotych. Do rozrusznika dorabiamy rączkę (płaskownik z dospawaną rurką (doskonale sprawdzają się płaskowniki aluminiowe i rurki radełkowane od siodełka roweru).
W rurkę z przodu wbudowany jest przełącznik, za pomocą którego uruchamiamy przekaźnik przenoszący duże obciążenia prądowe.
Na ośkę zębatą założyliśmy koło zamachowe z jednym robaczkiem M4 kontrującym. Sprawdza się doskonale, akumulator 12V min. 7Ah ale najlepiej dać trochę większy.
Mamy już trzy takie rozruszniki i każdy działa bez problemu, a w porównaniu do fabrycznego badziewia za 150 zł nie daje szans kompresji w silniku nawet zalanym ;) - trzeba uważać żeby nie urwać korby.
Trzeba zwrócić uwagę na okablowanie - przewody muszą być solidne i jak najkrótsze żeby rozrusznik miał moc zgodnie z prawem Ohma :)
Poniżej zdjęcia wykonane przez Piotrka Perlikowskiego i rozrusznik jego autorstwa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
R. Grzybowski
____________________________________
Wrzesiński Klub Sportów Modelarskich "IKAR"
RGrzybowski
 
Posty: 218
Dołączył(a): 06 lut 2013, 10:01
Lokalizacja: Września

Re: rozrusznik samoróbka

Postprzez wojciech Przemyśl » 11 sty 2015, 20:40

o elegancja francja.
mogę tylko uzyskać parametry przekaźnika?
i chyba skopiuję tą robotę.
wojciech Przemyśl
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mechanika Ogólna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości